Jdi na obsah Jdi na menu
 


 Etika v Aikido

Chování studentů aikida v dojo se vyznačuje ochotou a hlubokou úctou k místu, k lidem v něm a k účelu dojo. Tyto formy chování, tzv. "dobré zvyky" jsou převzaty od civilizovaných lidí, jejich společenských vrstev. Když vstupují na tatami, je to forma ceremoniálu, která je převzata z bojových zvyků Japonska, na kterých lpí většina cvičenců japonských bojových umění dneška.
 

kamiza.jpeg
 

 • Při vstupu do dojo i při odchodu je správné uklonit se směrem ke kamize, obrazu O-senseie, případně k čelu dojo.
 • Ukloňte se též při příchodu a odchodu z tatami.
 • Nevstupujte na tatami v obuvi, v dojo mimo tatami používejte přezůvky (zori).
 • Dostavte se na cvičební hodinu včas. V případě, že přijdete pozdě, vyčkejte na okraji tatami, dokud vám učitel nedá pokyn, po kterém se můžete zapojit do tréninku.
 • Neodcházejte z tatami v průběhu cvičení, případně z dojo bez svolení učitele.
 • Neseďte na tatami zády ke kamize. Také nese´dte s nataženýma nohama a neopírejte se o zeď.
 • Seďte v seize, případně v sedu se skříženýma nohama, vždy však s narovnanými zády.
 • Před tréninkem sejměte hodinky a další šperky. Nenoste pití, jídlo, žvýkačky...atd
 • Omezte mluvení na minimum. Jak při výkladu učitele, tak při samotném cvičení. Konverzace by měla být omezena na téma aikido.
 • Máte-li problémy s pohybem, technikou, nepokřikujte na učitele, pokuste se "okoukat" od ostatních, případně vyčkat na vhodnou příležitost a požádat učitele o radu a pomoc.
 • Provádějte příkazy učitele ihned, aby na vás ostatní nemuseli čekat.
 • V průběhu cvičení nepodléhejte hrubým způsobům a hádkám.
 • Nepřevlékejte se na tatami. Snažte se, aby vaše Gi bylo čisté, v dobrém stavu, bez silných vůní či zápachů.
 • Nezapomínejte, že jste na tréninku, aby jste se něco naučili, ne aby jste uspokojili svoje ego.
 • Chovejte se dle zásad slušného chování, buďte ohleduplní, opatrní a slušní.

 

Ritsurei

ritsurei.jpegKdyž studenti vstupují na tatami (žíněnku), mírně se ukloní k místu kamiza. Tento úklon upevňuje úctu a nazývá se Ritsurei. Provádí se v normálním postoji. Je obvykle považováno za špatné, když někdo skloní hlavu tak nízko, že člověk před ním vidí týl jeho krku.

 

 

Seiza

seiza.jpegSedící pozice se nazývá seiza a provádí se pokleknutím na levé koleno s pravou rukou na koleně, ale tělem i hlavou vzpřímenou. Pravá noha je skrčena blízko levé, které se však nedotýká. Prsty jsou nízko, takže celá váha těla spočívá na vrchní straně chodidel. Ruce by měly být položeny lehce na stehnech dlaněmi otočenými dolů s prsty lehce ohnutými. Vstávání z této pozice se provádí obráceným postupem. Musí to být provedeno jemně a rychle. Instruktor obvykle sedí před studenty, pak se otočí tak, že je zády ke studentům a všichni se dívají ke kamize, instruktor dává pokyn (tlesknutím rukou) a všichni začnou provádět úklonný ceremoniál v seiza.

Zarei

zarei.jpegÚklonný ceremoniál ve stylu zarei začíná v posedu. Dlaně jsou na žíněnce asi 6 palců od kolen, prsty jsou zčásti přes sebe. Hrudník je předkloněn stejně jako při ritsurei. Hlava se nenaklání až k zemi pouze zůstává v prodloužení trupu. Při úkloně však zůstáváme sedět na patách. Instruktor se většinou ukloní a studenti to po něm opakují.

 

Soutěže

 Zakladatel Aikido si v zájmu zachování tradice nepřál degradaci Aikido na sport pořádáním zápasů a soutěží. Základní myšlenkou aikida je hledání harmonie, ve které rivalita a soutěživost, nezbytné součásti sportovních klání, nemají místo. To je asi hlavní důvod menší popularity aikida ve srovnání s jinými bojovými uměními, v nichž se soutěže pořádají.

 

 Pozdrav před a na konci tréninku

        ONEGAI SHIMATSU - Chci se od Tebe něco naučit - pozdrav na začátku tréninku

        DOMO ARIGATO GOZAIMASHITA - Velmi Vám děkuji - poděkování na konci tréninku